Batman’da son 15 günde anız yakan 12 kişiye 263 bin TL ceza

İHA

Son günlerde havaların da ısınmasıyla birlikte orman yangınları çoğaldı.

Çıkan yangınların bir kısmı insan kaynaklı olduğu bilinirken, vatandaşların anız yakmasından dolayı alevler zaman zaman ormana sıçrıyor.

Anız yakan 12 kişiye 263 bin TL ceza kesildi

Batman’da ise bu uygulamanın önüne geçmek için cezai işlemler uygulanıyor.

Batman Valiliğince sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Çevre Kanunu” gereği son 15 gün içerisinde anız yakarak doğayı tahrip ettiği belirlenen 12 kişiye toplam 263 bin 185 lira ceza kesildiği belirtildi.

“Anız yakma olayını ilgili birimlere duyurmayan kişilere yasal işlem uygulanacaktır”

Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Valiliğimizce anız yakma yasağı ile ilgili yayınlanan genel emir gereği yasaklara uymayanlar hakkında jandarma ve emniyet ekiplerince tanzim edilen tutanaklar üzerine Batman Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından ‘Çevre Kanunu’nun 20. maddesine dayanılarak idari para cezası kesilmektedir. Ayrıca anız yakmanın yangın çıkarmak suretiyle genel güvenliği tehlikeye sokmak veya taksirle yangına neden olmak suçunu teşkil etmesinden dolayı anız yakanlar hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerine göre cezalandırılmaları için Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacaktır. Yukarıda belirtilen hususlara aykırı olarak anız yakma olayından haberdar oldukları halde, bunu ilgili birimlere duyurmayan muhtarlar ve kamu görevlileri hakkında da yasal işlemlere başvurulacaktır.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir